Ochrona dla Twojej firmy

Cyberprzestępczość

Postępująca digitalizacja branży w ogromnym stopniu przyczynia się do rozwoju biznesu, jednocześnie wiąże się również z ryzykiem.

Ofiarami cyberprzestępczości w postaci różnego rodzaju phishingu i instalowania nielegalnego złośliwego oprogramowania stają się zarówno osoby fizyczne, jak i ogromne koncerny. Skutkami takich działań bywają utrata dochodów i reputacji, straty finansowe i kradzież danych.

Choć umiejętności techniczne większości przestępców są co najwyżej podstawowe, przeprowadzanie ataków staje się coraz łatwiejsze dzięki wyrafinowanym narzędziom dostępnym na internetowym czarnym rynku. Cyberprzestępczość niesutanie rozprzestrzenia się i rośnie, a niektóre grupy przestępcze przez swoje działania tworzą nowy rodzaj działalności przemysłowej.

Coraz częściej zdarzają się ataki przy użyciu oprogramowania typu ransomware, w których przestępcy grożą opublikowaniem danych w internecie lub zablokowaniem dostępu do nich. Oszustwa wymierzone w konkretne osoby i firmy kosztują coraz więcej.

Dla dobra naszych klientów szerzymy wiedzę na temat cyberprzestępczości oraz pokazujemy, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w internecie. Tutaj można pobrać „Pięć głównych zasad ograniczania ryzyka” (PDF,2.1MB) , również poniżej prezentujemy dodatkowe pomocne informacje.

Phishing to jedna z najpowszechniejszych form cyberataków. Wykorzystywane są do tego wiadomości e-mail, które często są przekonujące i sprawiają wrażenie wysyłanych przez rzetelnych nadawców. Wiadomości te zachęcają odbiorców do otwierania linków lub załączników, aby umożliwić przestępcom drogę do kradzieży lub oszustwa.

Więcej informacji przedstawiamy pod linkiem Phishing

Dowiedz się więcej

Phishing

Phishing to jedna z najpowszechniejszych form cyberataków. Wykorzystywane są tu e-maile, które często są przekonujące i sprawiają wrażenie wysyłanych przez rzetelnych nadawców. Wiadomości te zachęcają odbiorców do otwierania linków lub załączników, aby utorować przestępcom drogę do kradzieży lub oszustwa.

Złośliwe oprogramowanie

Złośliwe oprogramowanie tworzone jest z myślą o zaszkodzeniu ofierze. Za cel obiera sobie zarówno użytkowników prywatnych, jak i firmy. Oprogramowanie może wykradać informacje, uszkadzać dane, przekierowywać na niechciane strony internetowe czy szpiegować działania w internecie. Coraz częściej zdarzają się ataki przekierowujące użytkowników bankowości internetowej do fałszywych serwisów.

Oszustwo typu „Business Email Compromise”

W ostatnich latach stale rośnie liczba cyberataków. Przestępcy nieustannie wymyślają nowe sposoby wykradania informacji i pieniędzy. Jednym z najnowszych zagrożeń jest oszustwo zwane „Business Email Compromise” lub „na prezesa”. Poszkodowanymi najczęściej bywają małe i średnie przedsiębiorstwa, które przez jeden fałszywy e-mail mogą stracić ogromne sumy pieniędzy.

Oszustwa przez SMS i telefon

Wiadomości SMS i rozmowy telefoniczne mogą być wykorzystywane przez przestępców do kradzieży i oszustw. „Vishing” to rozmowy, podczas których ofiara jest nakłaniana do dokonania płatności lub podania ważnych danych finansowych pod pozorem wystąpienia nadzwyczajnej sytuacji. Wiadomości „smishingowe” mogą dodatkowo zachęcać odbiorcę do otwarcia złośliwego linku, który aktywuje wirusa typu koń trojański, kradnącego hasła i inne cenne dane.

Pomoc

Skontaktuj się z nami, by poznać nasze rozwiązania bankowe oraz dowiedzieć się, jak możemy pomóc Twojej firmie