Bezpieczeństwo w internecie

Większość z nas korzysta dziś z internetu za pośrednictwem komputerów, tabletów i innych urządzeń przenośnych. Wysyłamy e-maile, rozmawiamy na czatach, korzystamy z internetowych rozrywek. Wykorzystujemy internet również do zakupów, sprzedaży i do obsługi naszych rachunków bankowych.

Niestety — dzięki temu przestępcy zyskują możliwość:

  • zainfekowania komputera lub tabletu złośliwym oprogramowaniem i kradzieży tożsamości użytkownika
  • zanieczyszczenia komputera, tabletu lub urządzenia przenośnego wyskakującymi oknami i wirusami
  • wysyłania na elektroniczną skrzynkę pocztową spamu, ale też e-maili celem popełnienia oszustwa
  • nakłaniania użytkownika do odwiedzenia fałszywych stron internetowych i przekazania danych osobowych
  • włamania się do bezprzewodowej sieci użytkownika

Zapewnij sobie bezpieczeństwo w internecie

Istnieje kilka kluczowych zasad, których przestrzeganie zapewnia wysoce skuteczną ochronę w internecie przy jak najmniejszym nakładzie pracy. Nie wyczerpują one wszystkich środków zabezpieczających, jednak ich stosowanie jest optymalnym punktem wyjścia. Zasady te odnoszą się zarówno do osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i do tych, którzy korzystają z internetu tylko dla potrzeb prywatnych.

Od czasu do czasu w programach komputerowych, z których korzystamy identyfikowane są luki, które wykorzystują osoby programujące wirusy i hakerzy, aby uzyskać dostęp do komputera użytkownika. Aby temu zapobiec, dostawcy oprogramowania publikują „łatki” naprawiające tego typu luki.

Aby zweryfikować dostępne łatki i aktualizacje, należy odwiedzić stronę internetową producenta oprogramowania. Zwykle można je znaleźć w części „Pobieranie/Download”. Generalnie, najbezpieczniejsze są najbardziej aktualne wersje systemu operacyjnego (np. Microsoft Windows) lub przeglądarki (tj.: Internet Explorer, Google Chrome, Apple Safari itp.).

Użytkownicy oprogramowania firmy Microsoft mogą odwiedzić stronę: http://windowsupdate.microsoft.com, która automatycznie sprawdzi, jakie aktualizacje ich systemu i przeglądarki są niezbędne, i umożliwi ich pobranie.

Dla użytkowników komputerów Apple Mac przeznaczona jest strona: https://www.apple.com/downloads, na której — w części Aktualizacje oprogramowania — znajduje się lista najnowszych dostępnych aktualizacji bezpieczeństwa. Można również wybrać z głównego menu na komputerze Mac opcję Aktualizacje oprogramowania, a wszelkie aktualizacje będą instalowane automatycznie.

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń pod numer:

+48 22 354 05 00